سیستان و بلوچستان و آبشارهای زیبای آن

دوشنبه 30 فروردین 1395 ساعت 22:02


آبشار لادیز
آبشار لادیز یکی از جلب های روستای لادیز، تو فاصله کمی از مغار لادیز محقق حادث شده است. روستای لادیز از حومه بخش میرجاوه شهر زاهدان می باشد و درون 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان میرجاوه صحیح شده است و عموم ساله به ویژه تو فصل تابستان گردشگران زیادی را به طرف خود جذب می کند.آب و هوای روستا درب فصل پاییز و زمستان و اوایل بهار معقول و شاد و در تابستان سرد است. رودخانه لادیز نیز از شمال رستاق عبور می کند. این قصبه قدمت چندانی ندارد و از مناطق ییلاقی عشایر بلوچ بوده است که سال ها پیش به سکونتگاه دائمی تبدیل شده است. آبشار لادیز در دوره های شرقی کوه زیبای تفتان حقیقت گشته که طبیعتی ییلاقی و قشنگ دارد. در بقیه مسیر لادیز، چهره متفاوت تفتان باب سیمای روستای انجیره، تمین و سنگان دیده خواهد شد.


 


سیستان و بلوچستان,آبشارهای سیستان و بلوچستان


آبشار «گلیک»
آبشار گلیک در  استان سیستان و بلوچستان واقع است. یکی ازمکانهای تفریحی وگردشگری بلد نیکشهر آبشار گلیک باب بخش لاشار حوزه دهستان لاشار جنوبی تو روستای جاکس است. آبشار گلیک که یکی از زیباترین آبشارهای سوق رده است 6 متر خراج دارد و بصورت پلکانی با حوضچه های خوشگل وصخره ای نگرش زعم هر بیننده ای را به خود ربایش آوردن می کند. وجود حجاب گیاهی نایاب و گیاهان دارویی باب مسیر آبشار از دیگر جذبه های دیدنی این آبشار است. این آبشار مدخل سرپوش فاصله 69 کیلومتری نیکشهر و یک ونیم کیلومتری شاهراه ترانزیتی چابهار به ایرانشهر فراغ دارد. 


  
آبشار گواتامیچ (پیپ)
آبشار «پیپ» با عنوان محلی «گواتامیچ» داخل شرق روستای پیپ از حومه بخش لاشار مدینه نیک شهرستان واقع شده است. این آبشار تو فاصله 2 کیلومتری محور ترانزیتی چابهار- میلک صبر دارد. این آبشار در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا راست شده و از کوه های مرتفع پیپ سرچشمه می گیرد. این آبشار وش سایر آبشارهای مدینه نیک مدینه به کنا پلکانی است و جریان عصاره آن حوضچه های طبیعی را به نیست آورده است که عصاره آشامیدنی اهالی روستای پیپ را تأمین می کند. مناظر سرسبز و انواع گیاهان دارویی در این منطقه، حشمت ای خاص به آبشار بخشیده است.روستای تنگ سرحه و روستای پیپ با طبیعت بکر و چشم اندازهای طبیعی و اطوار پوشش گیاهی، نیست گیاهان دارویی، اقسام پرندگان وحشی، نخلستانها، چشمه های عصاره در دنباله اطراف کوه، رودخانه تنگ سرحه با رابطه داشتن صخره ها و استخرهای طبیعی و سرسبزی طبیعت آن، لب ای از جذابیت های بخش لاشار نیکشهر است. آبشار گواتامیچ تو شرق روستای پیپ به فاصله خیز کیلومتری طریقه ترانزیت نیکشهر به ایرانشهر و روستای گردشگری بغدان با طبیعت زیبا و ضمیر شکم درون انگیز و نیست رودخانه آبدار و مناظر دیدنی، باغات میوه های گرمسیری و سردسیری سر پشه دره حاشیه رود با چشم اندازهای طبیعی از مناطق بسیار دیدنی برای دوستداران پیاده روی کوهنوردی و طبیعت منقلب و ثابت است.  


 

ییلاق پاییزی در ماسال

شنبه 28 فروردین 1395 ساعت 22:50


از ییلاق یا گیلوان
از همان ابتدای وصول به این ییلاق، منظره بسیار زیبای خانه های چوبی مدخل سرپوش میان بیشه مه آلود با درختانی همتا آلو جنگلی، فندق و راش، جمیع را مجذوب می کند. پیاده روی تو میان درختان و خانه ها و روفتن به بالاترین نشانه جا دهکده و تماشای آبادی ماسال از دوردست، مجموع و همه التذاذ بخش است، اما چنانچه با راهنمایی بلدهای محلی، کوهپیمایی سبکی در مراتع «آلاله پشت» داشته باشید، با یک تیر دو نشان منزجر اید؛ هم دو کرده اید و باز محل گواهی شهیدشدن میرزا کوچک خان جنگلی را دیده اید.


 تصاویر ییلاق ماسال،بازار ییلاق ماسالبر فایده «اسبه ریسه»
ماسال، سرزمین آبشارهای بلند، ییلاقات تحیر انگیز باب میان بیشه های سبز و شط های پرخروش درون کنار غارهایی است که هر کدام تابلوی زیبای طبیعت را به شکاف می کشند. ماسال دروازه اندر قدیم «رودکنار» نامیده می شد و محل تشکیل شنبه بازار کنونی بوده است. 


 
وجود رودخانه درون میانه شهر ماسال، زیبایی این سوق رده را مضاعف کرده است. رودهای «خالکایی» ماسال و «رود مرغک» شاندرمن در کنار آن، نهر های مهم ماسال به نمره اندازه می روند؛ درب حالی که رود بسیار زیبای «خالکایی» از قله مرتفع و 3150 متری حاکم معلم سرچشمه می گیرد و پشت از طی 40 کیلومتر، از وارد و خارج شهر ماسال عبور می کند. این شط ها، از قابلیت کایاک سواری بازهم برخوردارند و «پارک ساحلی» ماسال همچنین محل مناسبی برای اسکان گردشگران درب کنار دروازه اندر کنار رودخانه «خالکایی» است.


  


تصاویر ییلاق ماسال،بازار ییلاق ماسال


 


 پرسه درب امکان زیارتی   


 ماسال بقعه های زیارتی فراوانی دارد که بسیار دیدنی است. بقعه سید سید مهرعلی و سید سید همداستانی علی، پسران راهبر موسی کاظم (ع) مدخل سرپوش روستای بینظیر و زیارتی شالماء سر پشه دره 12 کیلومتری آبادی ماسال، بقعه «چسلی» وقاع باب روستای چسلی تو فاصله 14 کیلومتری مرکز شهر، بقعه «میرباقر» مدخل سرپوش روستای وردم، بقعه «سید ابوجعفر» واقع سر پشه دره روستای درخانه، بقعه ابوجعفر واقع در روستای گیله سرا، بقعه سید ابوالقاسم ته موسی بن جعفر «ع» واقع درون روستای سراکه، بقعه آقا سیدرضا واقع دروازه اندر روستای دلیجان شاندرمن، بقعه امامزاده شفیع شاندرمن واقع مدخل سرپوش 7 کیلومتری بازار تجمع و بقعه آقا سید ابراهیم واقع مدخل سرپوش روستای قران، از همه اماکن زیارتی ماسال هستند.

زیبایی های «گسکر» را فراموش نکنید
طبیعت گردی مدخل سرپوش شهری که دیگر مدفون نیست!    


 
یک سفر کوتاه جعودت از جنگل، کوه، مغار و کلبه های روستایی! برای چنین سفری شاید هیچ مقصدی به تعداد سفر به گیلان و هیچ زمانی به اندازه این روزها مناسب نباشد؛ استانی که یا دیدنی ترین طبیعت بکر ایران نباشد، بدون شک یکی از دیدنی ترین جذب های طبیعی کشور به نمره اندازه می رود.

گیلان مدخل سرپوش پاییز، رویایی ترین ماء مایع شیره و هوای خود را تجربه می کند؛ آب دهان منی و هوای خنکی که در ثانیه نه خبری از هوای مرطوب و شرجی و وقت کرده است و نه طبیعت یک دست و سرسبز این منطقه. شما در پاییز گیلان رنگین کمانی از مکر طرح هایی را می بینید که ذهنیت تان را درباره سرسبزی گیلان بدیل الش خواهد کرد! به تمام اینها ،مه غلیظ و ابرهایی که دروازه اندر ارتفاعات تا زیر پای شما می رسند را اضافه کنید تا متوجه شوید که چرا سفر به گیلان درون پاییز می تواند بهترین تجربه طبیعت گردی شما باشد. «گسکر» عالی ترین ماه مدفون شده و بی نظیر تاریخی یسار کشور با قدمت یک الف بلبل و 200 سال، سر از بیشه های «هفت دغنان» عبادتخانه سرا بیرون آورده است.بنا به عرض ریش سفیدان محلی، این درخت روزگاری نقش برج دریایی دریایی را برای قایق های کوچک و ماهیگیران تالاب صومعه سرا ایفا می کرد. در وقت حسن روزگار، مردم قصبه با آویزان کردن فانوس بر روی غصن های این درخت، به ماهیگیران و کشتی ها برای یافتن ساحل کمک می کردند.

در تبریز از شاه گلی دیدن کنید

جمعه 27 فروردین 1395 ساعت 16:00

ائل گلی یا خدیو ‌گلی تبریز تا پیش از روی‌ کارآمدن صفویان، بزرگترین منبع ذخیره عصاره جهت آبیاری باغ‌ های مناطق شرقی تبریز تا در تهران و تپلی‌ باغ بوده ‌است. در دوران حکومت صفویان، تمام شن و ماسه و نخاله‌ های موجود درب محوطه داخلی دریاچه فعلی خالی شده و دیواره ‌ای سنگی به دور نزاکت مال کشیده شد.


 

در اوقات قاجار باب پیرامون برم ائل گلی خیابان ‌هایی کرانه بابت عبور و مرور تاسیس گردید و در قرب این معابر، درختان نهال تبریزی، بید مجنون و گل‌های اطلسی متعددی باب چندین ردیف جهت تزئین تفریحگاه و پاکی عرق و جو شهوت کاشته شد. ائل گلی مدخل سرپوش دوران پهلوی به شهرداری تبریز تسلیم شد تا به یک تفرجگاه عمومی تبدیل شود. سید باقر کاضمی (مهذب‌الدوله) حکمران وقت آذربایجان شرقی، نخستین تعمیرات اساسی را داخل محوطه این پارک به انتها رسانید. در مرکز استخر ائل گلی، تنه آبادانی کلاه ‌فرهنگی هشت ضلعی نابودی دارد که امروزه به ‌صورت یک تالار پذیرایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد و به کاخ ائل گلی مشهور است. این بنا پیشتر ساختمانی خشتی بود که تو سال 1346 تخریب تغییر و با تصمیم شهرداری تبریز و استانداری، جای خود را به یک ساختمان بینظیر و مقاوم داد.
تپه نسبتاً بلندی سر پشه دره بخش جنوبی دریاچه ائل‌گلی قرار ناراحت که جنگل‌کاری شده و آبشارهای مصنوعی متعددی از این تپه به سمت داخل دریاچه سرازیر می‌شود. همچنین از پهلو جنوبی دریاچه تا مرکز نفس و محل کاخ ائل‌گلی، خیابانی کشیده شده که تعمیر کلاه‌ فرنگی را به ‌صورت یک شبه‌جزیره درآورده ‌است.


 


ائل گلی تبریز


 
کاخ ائل گلی تبریز :
عمارت کلاه ‌فرهنگی هشت‌ ضلعی موجود داخل مرکز دریاچه ایل ‌گلی که به کاخ ایل‌ گلی ناموری و بی نشانی دارد، امروزه به ‌صورت یک تالار پذیرایی مورد بهره وری قرار می‌گیرد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان یک‌ طبقه خشتی و رمیم خسته بود. شهرداری تبریز درون سال ۱۳۴۶ خورشیدی ساختمان پیشین را تخریب و تنه آبادانی دوطبقه جدید و مقاومی داخل محل طرفه العین احداث کرد.
کاخ ائل گلی، والی و رعیت ‌گلی تبریز تو دوران حکومت سلطان یعقوب آق‌قویونلو احداث شده و در دوران سلطنت صفویان توسعه یافته‌ است. گرد میرزا (هشتمین نونهال و دختر عباس میرزا) نیز این آبادی را تکمیل‌تر نموده و لحظه را به‌صورت یک تفریحگاه سلطنتی برای درباریان قاجار درآورده ‌است. 

جاهای دیدنی روستانی خان کندی

پنج‌شنبه 26 فروردین 1395 ساعت 20:33

مثل این است که وقفه گرسنگی، وارو غذای مورد علاقه‌تان را ببینید و بگویید نوسان رفتار شدم! مثل این است که نقش شبه یک لیوان آب دهان منی خنک را دروازه اندر فصل تابستان نشانتان بدهند و شما بگویید سیراب شده‌ام! مثل این است که ضد گل خوشبویی را بو کنید و بگویید مشام‌تان تازه شده است!


خان کندی,روستای خان کندی,تصاویر روستای خان کندی


 
 دریاچه «قالغانلو»: دریاچه زیبای قالغانلو، که داخل شرق روستای خان کندی متداول است، از ذوب ازمد افتادن تدریجی برف‌های پشته «قبله داشی» نمود بود حادثه آمده و در مهرگان و بهار وسعت دم افزایش می‌یابد، ولیک در تابستان به دلیل افزونی تبخیر سطحی و آبیاری مزارع، از وسعت طرفه العین کاسته می‌شود. بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشانگر نیست یک اکوسیستم با انواع موجودات آبزی باب این دریاچه است که باب عین حال، مکان مناسبی برای اشکال ماهیان سردابی است.  


 جاذبه‌های طبیعی: از مهم‌ترین کوه‌های طول موج هر یک از بلندگوهای سیستم صوتیتصویری کوه صلوات‌داغی در کران ها روستای خان‌کندی، می‌توان به قله «قلی تاش» با ارتفاع ۲۵۸۰ متر و قبله داشی با بلندی ۲۵۵۰ متر از سطح دریا دستور کرد. این کوهها در جنوب روستا ثبات دارند و شمایل مهمی درتعدیل آب دهان منی و هوای ناحیه رده بازار ایفاء می‌کنند، به طوری که با مقدمه بارش درون فصول سرد، این کوه‌ها یکدست سفیدپوش شده و با انبوهی از برف، به پیشواز بهار می‌روند. با ذوب دمده شدن برف‌های زمستان، معروف‌ترین شط فصلی آبادی گرمی به کنیه «تولون چای» آشکار می‌آید.    به مسبب وجود مراتع سرسبز محجب از انواع گل‌های رنگارنگ، ارتفاعات خان‌کندی محل مناسبی برای پروراندن خوراک زنبور و تولید انگبین است و به همین، سمت بهترین و مرغوب‌ترین سیاق عسل، درون روستای خان‌کندی تولید و هدیه می‌شود.
به فرموده مردم خان کندی، عصیر حل چشمه خان بولاغی از قدیم الایام مورد توجه خوانین و رؤسای قبایل محلی و ایلات شاهسون بوده است.

روستای فردو شهر قم

سه‌شنبه 24 فروردین 1395 ساعت 23:15


روستای فردو درون محدوده کوهستانی کنارها و شمال شرقی کهک ثبوت یافته و ارتفاع دم از سطح دریا درب حدود 2070 متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد.


 


آب و هوای این روستا درب بهار و تابستان خنک و معقول و درب زمستان سرد و خشک است. رودخانه  فصلی فردو در شرق قصبه جریان دارد.مهم ترین محصولات زراعی آبادی شامل گندم، جو، لوبیا و عدس است. اراضی این دهات به فاعل آبی و دیم کشت می شوند و عرق اراضی مزروعی از رود و قنات تامین می شود.


 


عکس های روستای فردو,روستای ییلاقی فردوروستای فردو،جاهای دیدنی فردو روستای فردو،جاهای دیدنی فردوروستای فردو،جاهای دیدنی فردو


جاذبه های گردشگری روستای فردو


سواحل رودخانه مدخل سرپوش فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای تغییر و معبر و تفرج گردشگران به شمار می رود.


  


"برف انبار" مرتفع ترین قله استان قم


 غار سالمستان یکی دیگر از گیرایی کشش های طبیعی این روستاست که در فاصله 5/8 کیلومتری هال دارد. این مغاره مورد توجه سوراخ نوردان و فضایی برای به گذران عهد احوال فراغت است.


 


>


ویلحال مرتع وسیع و زیبایی است که داخل 16 کیلومتری روستای فردو ثبات دارد. این مرتع یکی از نواحی سرسبز و تماشایی روستاست که باب بهار و تابستان با هوایی ییلاقی نمایش ای ویژه می یابد.


 


انواع گیاهان دارویی همتا گل گاو زبان، شیرین بیان، تراب ختمی، شاتره، خاکشیر و گون تو پیرامون دیه می رویند که کاربردهای متنوعی دارند و اقسام پرندگان و جانوران نظیر شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو حیات جانوری پیرامون قصبه را تشکیل می دهد.


بنای امامزاده بوره (باوره)، داخل 8 کیلومتری روستای فردو در مزرعه باوره واقع شده است.


 


قالی های فوق العاده با طرح های سنتی و ابتکاری که اکثر از طایفه ابریشم و درب ابعاد کوچک بافته می شود از مهم ترین صنایع دستی مردم این روستاست.همچنین اشکال گلیم و زیلو مدخل سرپوش طرح ها و گون های متنوع داخل روستا بافته می شود.


انواع خبز های محلی، سیاه قوروت، لبنیات، خشکبار و محصولات باغی از مهم ترین سوغاتی های روستای فردو به شمار می روند.


 جدای از طبیعت زیبای روستای فردو، تعداد زیاد شهدای دیه نیز بر شهرت طرفه العین افزوده است و این قصبه به عنوان شهیدپرورترین روستای کشور نام ناراحت است.نام روستای فُردو به دلیل اینکه برای تأسیسات مغز ای کشورمان سر پشه دره حوالی قم گزیدن و انتصاب شد، سر پشه دره صدر رویدادها جهانی به ویژه خبرگزاری ها طمانینه آرام گرفت به طوری که می توان گفتار فردو، روستایی است که یک شبق جهانی شده است.


 

( تعداد کل: 24 )
   1       2       3       4       5    >>